Žampiony
Žampiony se používají již od doby kamenné, kdy lidé v té době sbírali a jedli mnoho hub. Žampiony pocházejí z Francie, jsou také odvozeny od francouzského slova "champignon". Pěstují se na polích, loukách a pastvinách, zejména tam, kde je půda dobře prohnojena pasoucím se dobytkem. Objevují se zpravidla ve skupinách nebo kruzích.
Jako u většiny hub, existuje také mnoho druhů žampionů. Např. císařský, měděno hnědý, hajní, ovčí, hlíznatý, ale také jedovatý druh žampionu - Žampion zápašný, který způsobuje nevolnost.
Můžete ochutnat také mini žampiony, které jsou zhruba tak velké jako třešně a mají nasládlou chuť. Narozdíl od klasických žampionů kloboučky neloupeme, syrové plátky lze podávat na chlebu s máslem. Oblibě se těší také velké žampiony - Portobello, které můžete plnit např. mletým masem, bylinkami, strouhaným sýrem a následně zapéct.
VÍTE, ŽE?
-
Žampion má pozitivní vliv na všechny druhy alergických reakcí (doporučeno konzumovat v syrovém stavu), léčilo se jím odedávna astma, senná rýma, chronické ekzémy nebo kopřivka.
-
Žampion také snižuje hladinu krevního cukru, má antibiotický účinek a zabraňuje růstu nádorů.
-
Celkově posiluje organismus, působí proti krvácení dásní nebo posiluje tvorbu mateřského mléka.
-
Konzumace žampionů má pozitivní vliv na psychickou pohodu a pomáhá snižovat únavu. Jsou vhodné pro lidi, kteří trpí migrénami, jelikož pomáhají snižovat četnost bolestí hlavy.
-
Žampiony mají vysoký obsah stopových prvků, především zinku a železa. Jsou v nich také vitaminy jako např. vitamin D, B5, B3 a velké množství bílkovin (žampion je něco mezi masem a zeleninou).
Žampiony mají široké spektrum využití, jsou vhodné jako základ pro výbornou krémovou polévku, omáčku, či pomazánku – koukněte na naše recepty! Skvěle se také hodí pro obzvláštnění každodenních jídel, jako jsou rizota, gratinované směsi nebo třeba slané palačinky.