Mrkev

Mrkev pochází z Asie, z území dnešního Afghánistánu, Íránu, Pákistánu. Odtud se v 10. až 12. století rozšířila napříč kontinenty. V Evropě byla vyšlechtěna v Holandsku v 17. století. Dnes se pěstuje po celém světě. Máme za to, že už od pradávna byla mrkev oranžová, ale oranžovou barvu vždy mrkev nemusí mít, má nejrůznější druhy a tvary. V dávných dobách byla hojně rozšířená bílá mrkev a červené kořeny se dosud těší velké oblibě na Východě naší země.

Mrkev je pravděpodobně nejstarší zeleninou, Římané ji nazývali královnou.

Sladkost mrkve závisí na druhu půdy, hnojení apod. Nazelenalou část kořene vždy odřízněte, chutná hořce. Existují i jiné druhy mrkve např. Karotka - kořen je oblejší až kulovitý než u klasické mrkve. A také Baby karotka - malá karotka se prodává mražená nebo sterilovaná, nejčastěji se podává jako příloha k jídlům.

Díky celulóze, v níž jsou živiny chráněny, se mrkev může pěstovat po celý rok.

VÍTE, ŽE?

  • Mrkev obsahuje Vitamin A, který je důležitý pro náš zrak, imunitní systém a naše kůže se díky němu lépe vyrovnává s negativními účinky slunečního záření. Snězte v létě radši každý den jednu mrkev místo drahých a umělých prášků!
  • Vařená mrkev je účinnější než syrová, protože výtěžek betakarotenu je dvojnásobný a zvyšuje se taky přídavek kvalitních rostlinných olejů, ve kterých se karotenoidy rozpouští a snáze vstřebávají.

  • Je velmi vhodnou potravinou při jaterní dietě, pro těhotné ženy a kojící matky, na léčbu popálenin a vřídků, zlepšuje vzhled u starších lidí a využívá se jako močopudný a projímavý prostředek.

  • Obsahuje selen, který předchází stresu a má pozitivní účinky na mužskou plodnost.

  • Kaše z vařené mrkve je vhodná k léčení průjmu u malých dětí.

  • Skladujte ji zbavenou natě, která odebírá vlhkost.

 

Vyzkoušejte naše produkty:

Vyzkoušejte recepty z mrkve:

Dodavatel kvalitní zmrazené a sterilované zeleniny pro profesionální gastronomii.