Hrášek
Hrách setý patří mezi nejstarší pěstované plodiny vůbec. Přestože jeho původ není zcela znám, nejpravděpodobněji pochází z oblasti Středomoří, odkud se postupem času rozšířil i do Evropy, díky čemuž si jej můžeme dnes vychutnávat i my. Výborně se hodí do polévek, salátů, rizota, zapečený na různé způsoby nebo s rozpuštěným máslem jako příloha. Aby si hrášek zachoval svou jedinečnou šťavnatost a chuť po celý rok, je vhodné jej skladovat mražený nebo sterilovaný.
Hrášek vs. hrách
I přestože by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o dvě rozdílné plodiny, opak je pravdou. Hrách setý je popínavá nenáročná rostlina, jejíž plody jsou lusky obsahující dužnatá semena. Jako hrášek označujeme mladé, šťavnaté a zelené kuličky, které jsou součástí ještě nedozrálých lusků. Hrách představuje zralá semena, která postupným dozráváním ztrácí svou vlhkost a barví se dožluta. Přestože se jedná o stejnou plodinu, mladý hrášek řadíme mezi zeleninu, ale hrách představuje již zástupce z řad luštěnin. Stejně tak má každý z nich své specifické výhody.
Víte, že?
-
V 17. a 18. století byl hrášek vnímán jako velice drahá surovina a byl dostupný pouze vyšším vrstvám.
-
Hrášek obsahuje v porovnání s ostatními druhy zeleniny vysoké množství vlákniny. Ta je mimojiné důležitá pro správnou funkci střev.
-
Zatímto zelený hrášek obsahuje velké množství vitamínů, s úbytkem vody se jejich obsah snižuje. To je naopak vyváženo vyšším obsahem minerálních látek a bílkovin, které poskytuje již zralý hrách.